Albanian Bible

Gjyqtarėt 9

Gjyqtarėt

Return to Index

Chapter 10

1

  Pas Abimelekut doli pėr tė shpėtuar Izraelin, Tola, bir i Puahut, biri i Dodit, njeri i Isakarit. Ai banonte nė Shamir, nė krahinėn malore tė Efraimit; 

 


2

  qe gjyqtar i Izraelit pėr njėzet e tre vjet me radhė; pastaj vdiq dhe e varrosėn nė Shamir. 

 


3

  Mbas tij doli Jairi, Galaaditi, qė qe gjyqtar i Izraelit njėzet e dy vjet me radhė. 

 


4

  Ai kishte tridhjetė bij qė u hipnin tridhjetė gomaricave dhe kishin tridhjetė qytete, qė quhen edhe sot fshatrat e Jairit dhe ndodhen nė vendin e Galaadit. 

 


5

  Pastaj Jairi vdiq dhe u varros nė Kamon. 

 


6

  Pastaj bijtė e Izraelit filluan pėrsėri tė bėjnė atė qė ėshtė e keqe pėr sytė e Zotit dhe u shėrbyen Baalit dhe Ashtarothit, perėndive tė Sirisė, perėndive tė Sidonit, perėndive tė Moabit, perėndive 

 


7

  Kėshtu zemėrimi i Zotit kundėr Izraelit u ndez dhe ai i dorėzoi nė duart e Filistejve dhe nė duart e bijve tė Amonit. 

 


8

  Atė vit ata u ranė mė qafė dhe shtypėn bijtė e Izraelit; gjatė tetėmbėdhjetė vjetve me radhė ata shtypėn tėrė bijtė e Izraelit qė ndodheshin matanė Jordanit, nė vendin e Amorejve, nė Galaad. 

 


9

  Pastaj bijtė e Amonit kaluan Jordanin pėr tė luftuar edhe kundėr Judės, kundėr Beniaminit dhe kundėr shtėpisė sė Efraimit; dhe Izraeli u ndodh nė njė situatė shumė fatkeqe. 

 


10

  Atėherė bijtė e Izraelit i klithėn Zotit, duke i thėnė: "Kemi mėkatuar ndaj teje, sepse kemi braktisur Perėndinė tonė dhe i kemi shėrbyer Baalit". 

 


11

  Zoti u tha bijve tė Izraelit: "A nuk ju ēlirova unė nga Egjiptasit, nga Amorejtė, nga bijtė e Amonit dhe nga Filistejtė? 

 


12

  Kur ata tė Sidonit, Amalekitėt dhe Maonitėt ju shtypnin dhe ju bėtė thirrje, a nuk ju ēlirova nga duart e tyre? 

 


13

  Megjithatė ju mė braktisėt dhe u vutė nė shėrbim tė perėndive tė tjera; prandaj unė nuk do t`ju ēliroj mė. 

 


14

  Shkoni, pra, t`u thėrrisni perėndive qė keni zgjedhur; le t`ju shpėtojnė ato nė kohėn e fatkeqėsive tuaja!". 

 


15

  Bijtė e Izraelit i thanė Zotit: "Kemi mėkatuar; bėna ēfarė tė duash, por na ēliro sot, tė lutemi shumė". 

 


16

  Atėherė hoqėn nga mjedisi i tyre perėnditė e huaja dhe i shėrbyen Zotit qė u trishtua pėr vuajtjet e Izraelit. 

 


17

  Pastaj bijtė e Amonit u mblodhėn dhe ngritėn kampin e tyre nė Galaad dhe bijtė e Izraelit u mblodhėn dhe ngritėn kampin e tyre nė Mitspah. 

 


18

  Populli, domethėnė princat e Galaadit i thanė njeri tjetrit: "Kush do tė jetė njeriu qė do tė fillojė tė luftojė kundėr bijve tė Amonit? Ai do tė jetė kreu i tė gjithė banorėve tė Galaadit". 

 


Gjyqtarėt 11

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: