Albanian Bible

1 i Samuelit 3

1 i Samuelit

Return to Index

Chapter 4

1

  Fjala e Samuelit i drejtohej tėrė Izraelit. Izraeli doli tė luftojė kundėr Filistejve dhe ngriti kampin e tij pranė Eben-Ezerit, ndėrsa Filistejtė u vendosėn pranė Afekut. 

 


2

  Pastaj Filistejtė u renditėn pėr betejė kundėr Izraelit; filloi njė betejė e madhe, por Izraeli u mund nga Filistejtė, tė cilėt vranė nė fushėn e betejės rreth katėr mijė veta. 

 


3

  Kur populli u kthye nė kamp, pleqtė e Izraelit thanė: "Pse Zoti na mundi sot pėrpara Filistejve? Tė shkojmė tė marrim nė Shiloh arkėn e besėlidhjes sė Zotit, nė mėnyrė qė tė ndodhet nė mes nesh dhe tė na shpėtojė nga duart e armiqve tanė!". 

 


4

  Kėshtu populli dėrgoi nė Shiloh njerėz qė tė merrnin qė andej arkėn e besėlidhjes sė Zotit tė ushtėrive, qė ulėt midis kerubinėve; dhe dy bijtėr e Elit, Hofni dhe Finehasi, ishin aty me arkėn e besėlidhjes sė Perėndisė. 

 


5

  Kur arka e besėlidhjes sė Zotit hyri nė kamp, i gjithė Izraeli shpėrtheu nė njė britmė gėzimi aq tė fuqishme sa vetė toka e drodh. 

 


6

  Filistejtė, duke dėgjuar buēimėn e asaj britme, thanė: "Ēfarė kuptimi ka buēima e kėsaj britme tė madhe nė kampin e Hebrenjve?". Pastaj mėsuan qė arka e Zotit kishte arritur nė kamp. 

 


7

  Kėshtu Filistejtė u trembėn, sepse thonin: "Perėndia erdhi nė kamp". Dhe thirrėn: "Mjerė ne! Njė gjė e tillė nuk ka ndodhur kurrė mė parė. 

 


8

  Mjerė ne! Kush do tė na shpėtojė nga duart e kėtyre perėndive tė fuqishme? Kėto janė perėnditė qė i goditėn Egjiptasit me lloj lloj plagėsh nė shkretėtirė. 

 


9

  Qėndroni tė fortė dhe silluni si burra, o Filistej, qė tė mos bėheni skllevėr tė Hebrenjve, ashtu si ata qenė skllevėrit tuaj. Silluni si burra dhe luftoni!". 

 


10

  Kėshtu Filistejtė luftuan dhe Izraeli u mund; dhe gjithkush vrapoi te ēadra e vet. Masakra qe me tė vėrtetė e madhe; Izraeli humbi tridhjetė mijė kėmbėsorė. 

 


11

  Edhe arka e Perėndisė u morr dhe dy djemtė e Elit, Hofni dhe Finehasi, vdiqėn. 

 


12

  Njė njeri i Beniaminit vrapoi nga fusha e betejės dhe arriti po atė ditė nė Shiloh, me rroba tė grisura dhe kokėn tė mbuluar me dhe. 

 


13

  Kur arriti, ja, Eli ishte ulur mbi ndenjėsen e tij nė anė tė rrugės, duke shikuar, sepse zemra e tij dridhej pėr arkėn e Perėndisė. Sapo ai njeri hyri nė qytet dhe njoftoi pėr atė qė kishte ndodhur, njė britmė u ngrit nga tėrė qyteti. 

 


14

  Kur dėgjoi zhurmėn e britmave, Eli tha: "Ē`kuptim ka zhurma e kėsaj rrėmuje?". Pastaj ai njeri erdhi me tė shpejtė pėr t`i treguar Elit atė qė kishte ndodhur. 

 


15

  Eli ishte nėntėdhjetė e tetė vjeē; shikimi i tij qe errėsuar aq sa qė ai nuk shikonte mė. 

 


16

  Njeriu i tha Elit: "Jam ai qė ka ardhur nga fusha e betejės. Sot kam ikur me vrap nga fusha e betejės". Eli tha: "Si vajtėn punėt, biri im?". 

 


17

  Atėherė lajmėtari u pėrgjegj dhe tha: "Iezraeli ia mbathi pėrpara Filistejve dhe u bė njė masakėr e madhe nė popull; edhe dy djemtė e tu, Hofni dhe Finehasi, vdiqėn, dhe arka e Perėndisė u morr". 

 


18

  Sa u zu nė gojė arka e Perėndisė, Eli ra nga ndenjėsja prapa, pėrbri derės, theu qafėn dhe vdiq, sepse ishte plak dhe i rėnduar. Qe gjyqtar i Izraelit dyzet vjet me radhė. 

 


19

  E reja e tij, gruaja e Finehasit, ishte me barrė dhe nė prag tė lindjes; kur dėgjoi lajmin qė arka e Perėndisė ishte kapur dhe vjehrri i saj dhe i shoqi kishin vdekur, u kėrrus dhe lindi, sepse e zunė dhimbjet. 

 


20

  Nė ēastin kur ishte duke vdekur, gratė qė kujdeseshin pėr tė i thanė: "Mos u tremb, sepse ke lindur njė djalė". Por ajo nuk u pėrgjegj dhe nuk u kushtoi vėmėndje fjalėve tė tyre, 

 


21

  por ia vuri emrin Ikabod fėmijės, duke thėnė: "Lavdia u largua nga Izraeli", sepse arka e Perėndisė ishte marr pėr shkak tė vjehrrit tė saj dhe tė burrit tė saj. 

 


22

  Ajo tha: "Lavdia ėshtė larguar nga Izraeli, sepse arka e Perėndisė ėshtė marr". 

 


1 i Samuelit 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: