Albanian Bible

2 i Samuelit 21

2 i Samuelit

Return to Index

Chapter 22

1

  Davidi i drejtoi Zotit fjalėt e kėtij kantiku ditėn qė Zoti e ēliroi nga duart e tė gjithė armiqve tė tij dhe nga dora e Saulit. Ai tha: 

 


2

  "Zoti ėshtė fortesa ime, kalaja ime dhe ēlirimtari im, 

 


3

  Perėndia im, shkėmbi nė tė cilin strehohem, mburoja ime, fuqia e shpėtimit tim, strehimi im i lartė, streha ime. O shpėtimtari im, ti mė shpėton nga dhuna! 

 


4

  Unė i kėrkoj ndihmė Zotit qė meriton tė lavdėrohet, dhe kėshtu mė shpėtoi nga duart e armiqve tė mi. 

 


5

  Valėt e vdekjes mė kishin rrethuar dhe pėrrenjtė e shkatėrrimit mė kishin tmerruar. 

 


6

  Dhimbjet e Sheolit mė kishin zėnė dhe lakun e vdekjes e kisha para syve. 

 


7

  Nė ankthin tim i kėrkova ndihmė Zotit dhe i klitha Perėndisė tim. Ai e dėgjoi zėrin tim nga tempulli ku ndodhej dhe klithma ime arriti nė veshėt e tij. 

 


8

  Atėherė toka u trondit dhe u drodh, themelet e qiejve u lėkundėn dhe u shkundėn, sepse ai ishte tėrė zemėrim. 

 


9

  Njė tym ngjitej nga fejzat e hundės sė tij dhe njė zjarr pėrvėlues i dilte nga goja; prej tij dilnin thėngjij. 

 


10

  Ai i uli qiejtė dhe zbriti me njė mjegull tė dendur poshtė kėmbėve tė tij. 

 


11

  Ai rrinte kaluar mbi njė kerubin, fluturonte dhe dukej mbi flatrat e erės. 

 


12

  Si shatorre rreth vetes kishte vėnė terrin, errėsirėn e ujėrave dhe retė e dendura tė qiellit. 

 


13

  Nga shkėlqimi qė i priste dilnin thėngjij. 

 


14

  Zoti gjėmoi nė qiejt dhe Mė i Larti bėri tė dėgjohet zėri i tij. 

 


15

  Hodhi shigjeta dhe shpėrndau armiqtė, hodhi shigjetat e tij dhe i shpėrndau. 

 


16

  Atėherė doli shtrati i detit dhe themelet e botės u zbuluan, me qortimin e Zotit, me erėn qė shfrynė, fejzat e hundės sė tij. 

 


17

  Ai nga lart shtriu dorėn dhe mė kapi, mė nxori nga ujėrat e mėdha. 

 


18

  Mė ēliroi nga armiku im i fuqishėm dhe nga ata qė mė urrenin, sepse ishin mė tė fortė se unė 

 


19

  Ata ishin ngritur kundėr meje ditėn e mjerimit tim, por Zoti qe pėrkrahėsi im, 

 


20

  ai mė ēoi larg tyre; ai mė shpėtoi sepse i pėlqej. 

 


21

  Zoti mė ka shpėrblyer simbas sė drejtės sime dhe mė ka dhėnė simbas pastėrtisė sė duarve tė mia, 

 


22

  sepse kam ndjekur rrugėt e Zotit dhe nuk jam larguar pabesisht nga Perėndia im. 

 


23

  Sepse kam mbajtur para vetes tė gjitha ligjet e tij dhe nuk jam larguar nga statutet e tij. 

 


24

  Kam qenė i ndershėm me tė dhe i jam ruajtur paudhėsisė. 

 


25

  Prandaj Zoti mė ka dhėnė simbas sė drejtės sime, simbas pastėrtisė sime pėrpara syve tė tij. 

 


26

  Ti tregohesh i mėshirshėm me njeriun e pėrshpirtshėm dhe i drejtė me njeriun e drejtė; 

 


27

  ti tregohesh i pastėr me njeriun e pastėr dhe dinak me njeriun e ēoroditur. 

 


28

  Ti shpėton njerėzit e hidhėruar, por shikimi yt ndalet mbi kryelartėt pėr t`i ulur. 

 


29

  Po, ti je drita ime, o Zot; Zoti ndriēon terrin tim. 

 


30

  Me ty mund tė sulmoj njė grup, me Perėndinė tim mund tė kapėrcej njė mur. 

 


31

  Rruga e Zotit ėshtė e pėrsosur; fjala e Zotit ėshtė purifikuar me zjarrin. Ai ėshtė mburoja e tė gjithė atyre qė kanė shpresė tek ai. 

 


32

  Nė fakt kush ėshtė Perėndi pėrveē Zotit? Dhe kush ėshtė Kalaja pėrveē Perėndisė tonė? 

 


33

  Zoti ėshtė kalaja ime e fuqishme, ai e bėn tė pėrsosur rrugėn time. 

 


34

  Ai i bėn kėmbėt e mia si ato tė drerit dhe mė bėn tė mbahem mirė nė vendet e mia tė larta. 

 


35

  Ai i mėson duart e mia pėr betejė dhe krahėt e mia mund tė tendosin njė hark prej bronzi. 

 


36

  Ti mė ke dhėnė edhe mburojėn e shpėtimit tėnd dhe mirėsia jote mė ka bėrė tė madh. 

 


37

  Ti i ke zgjedhur hapat e mia dhe kėmbėt e mia nuk kanė ngurruar nė kėtė rast. 

 


38

  Unė i kam ndjekur armiqtė e mi dhe i kam shkatėrruar, nuk jam kthyer prapa para se t`i shfarosja. 

 


39

  I kam shkatėrruar dhe shtypur, dhe ata nuk kanė mundur mė tė ngrihen kundėr meje; ata kanė rėnė nėn kėmbėt e mia. 

 


40

  Ti mė ke dhėnė forcė nė betejė, dhe bėre qė tė mė pėrulen ata qė ngriheshin kundėr meje; 

 


41

  bėre qė tė mė kthenin kurrizin armiqtė e mi pėrpara meje, dhe unė zhduka ata qė mė urrenin. 

 


42

  Ata shikuan, por nuk pati njeri qė t`i shpėtonte; i klithėn Zotit, por ai nuk iu pėrgjigj atyre. 

 


43

  Unė i thėrmova si pluhuri i tokės, i copėtova dhe i shkela si balta e rrugėve. 

 


44

  Ti mė ke ēliruar nga mosmarrėveshjet e popullit tim, mė ke ruajtur si udhėheqės i kombeve; njė popull qė nuk e njihja mė ka shėrbyer. 

 


45

  Bijtė e tė huajve mė nėnshtrohen mua; sa mė dėgjojnė, mė binden. 

 


46

  Bijtė e tė huajve kanė humbur guximin, kanė dalė duke u dridhur nga fortesat e tyre. 

 


47

  Rroftė Zoti! Qoftė e bekuar Fortesa ime! U lartėsoftė nė qiell Perėndia, Fortesa e shpėtimit tim! 

 


48

  Éshtė Perėndia qė hakmerret pėr mua, qė mė nėnshtron popujt, 

 


49

  dhe mė liron nga armiqtė e mi. Ti mė larton mbi ata qė ngrihen kundėr meje dhe mė ēliron nga njeriu i furishėm. 

 


50

  Prandaj, o Zot, do tė tė kremtoj midis kombeve dhe do tė kėndojė lavdinė e emrit tėnd. 

 


51

  Lirime tė mėdha i siguron mbretit tė tij, sillet dashamirės me tė vajosurin, me Davidin dhe me pasardhėsit e tij pėrjetė". 

 


2 i Samuelit 23

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: