Albanian Bible

Psalmet 1

Psalmet

Return to Index

Chapter 2

1

  Pse ziejnė kombet dhe pse popujt kurdisin gjėra tė kota? 

 


2

  Mbretėrit e dheut mblidhen dhe princat kėshillohen bashkė kundėr Zotit dhe tė vajosurit tė tij, 

 


3

  duke thėnė: "Le t`i kėputim prangat e tyre dhe t`i heqim qafe litarėt e tyre". 

 


4

  Ai qė ulet nė qiejtė do tė qeshė, Zoti do tė tallet me ta. 

 


5

  Atėherė do t`u flasė nė zemėrimin e tij dhe do t`i trembė nė indinjatėn e tij tė madhe, 

 


6

  dhe do tė thotė: "E vendosa mbretin tim mbi Sion, malin tim tė shenjtė. 

 


7

  Do tė shpallė dekretin e Zotit. Ai mė ka thėnė: "Ti je biri im, sot mė linde. 

 


8

  Mė kėrko dhe unė do tė jap kombet si trashėgimi pėr ty dhe mbarė dheun si zotėrim tėndin. 

 


9

  Ti do t`i copėtosh me njė shufėr hekuri, do t`i bėsh copė-copė si njė enė prej argjile"". 

 


10

  Tani, pra, o mbretėr, tregohuni tė urtė; pranoni ndreqjen, o gjyqtarė tė dheut. 

 


11

  Shėrbeni me frikė Zotin dhe gėzohuni me drithma. 

 


12

  Nėnshtrohuni Birit, qė tė mos zemėrohet dhe tė mos vdisni rrugės, sepse zemėrimi i tij mund tė ndizet nė njė ēast. Lum ata qė gjejnė strehė tek ai. 

 


Psalmet 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: