Albanian Bible

Psalmet 21

Psalmet

Return to Index

Chapter 22

1

  Perėndia im, Perėndia im, pse mė ke braktisur? Pse mė rri kaq larg dhe nuk vjen tė mė ēlirosh, duke dėgjuar fjalėt e ofshamės sime? 

 


2

  O Perėndia im, unė bėrtas ditėn, por ti nuk pėrgjigjesh, edhe natėn unė nuk rri nė heshtje. 

 


3

  Megjithatė ti je i Shenjti, qė banon nė lėvdimet e Izraelit. 

 


4

  Etėrit tonė kanė pasur besim te ti; kanė pasur besim te ti dhe ti i ke ēliruar. 

 


5

  Tė klithėn ty dhe u ēliruan; patėn besim te ti dhe nuk u zhgėnjyen. 

 


6

  Por unė jam njė krimb dhe jo njė njeri; turpi i njerėzve dhe pėrēmimi i popullit. 

 


7

  Tėrė ata qė mė shohin mė pėrqeshin, zgjatin buzėn dhe tundin kokėn, 

 


8

  duke thėnė: "Ai i ka besuar Zotiit; le ta ēlirojė, pra, ta ndihmojė, mbasi e do". 

 


9

  Me siguri ti je ai qė mė nxori nga barku i nėnes; bėre qė tė kem besim te ti qysh nga koha kur pushoja mbi sisėt e nėnes sime. 

 


10

  Unė u braktisa te ti qysh nga lindja ime; ti je Perėndia im qysh nga barku i nėnes sime. 

 


11

  Mos u largo nga unė, sepse ankthi ėshtė i afėrt, dhe nuk ka asnjė qė tė mė ndihmojė. 

 


12

  Dema tė mėdhenj mė kanė rrethuar, dema tė fuqishėm tė Bashanit mė rrinė pėrqark; 

 


13

  ata hapin gojėn e tyre kundėr meje, si njė luan grabitqar qė vrumbullit. 

 


14

  Mė derdhin si ujė dhe tėrė kockat e mia janė tė ndrydhura; zemra ime ėshtė si dylli qė shkrihet nė mes tė zorrėve tė mia. 

 


15

  Forca ime ėshtė tharė si njė enė balte dhe gjuha ime ėshtė ngjitur te qiellza; ti mė ke vėnė nė pluhurin e vdekjes. 

 


16

  Sepse qentė mė kanė rrethuar, njė grup keqbėrėsish mė rri rrotull; mė kanė shpuar duart dhe kėmbėt. 

 


17

  Unė mund t`i numėroj gjithė kockat e mia; ato mė shikojnė dhe mė kėqyrin. 

 


18

  Ndajnė midis tyre rrobat e mia dhe hedhin nė short tunikėn time. 

 


19

  Por ti, o Zot, mos u largo; ti qė je forca ime, nxito tė mė ndihmosh. 

 


20

  Ēliroje jetėn time nga shpata, jetėn time tė vetme nga kėmba e qenit. 

 


21

  Shpėtomė nga gryka e luanit dhe nga brirėt e buajve. Ti m`u pėrgjigje. 

 


22

  Unė do t`u njoftoj emrin tėnd vėllezėrve tė mi, do tė tė lėvdoj nė mes tė kuvendit. 

 


23

  Ju qė keni frikė nga Zoti, lėvdojeni; dhe ju tė gjithė, pasardhės tė Jakobit, pėrlėvdojeni; dhe ju tė gjithė, o fis i Izraelit, kini frikė nga ai. 

 


24

  Sepse ai nuk ka pėrēmuar as nuk ka hedhur poshtė vuajtjen e tė pikėlluarit, dhe nuk i ka fshehur fytyrėn e tij; por kur i ka klithur atij, ai e ka kėnaqur. 

 


25

  Shkaku i lėvdimit tim nė kuvendin e madh je ti; unė do t`i plotėsoj zotimet e mia nė prani tė tė gjithė atyre qė kanė frikė nga ti. 

 


26

  Nevojtarėt do tė hanė dhe do tė ngopen; ata qė kėrkojnė Zotin do ta lėvdojnė; zemra juaj do tė jetojė pėrjetė. 

 


27

  Tė gjitha skajet e tokės do ta mbajnė mend Zotin dhe do tė kthehen tek ai; dhe tė gjitha familjet e kombeve do tė adhurojnė pėrpara teje. 

 


28

  Sepse Zotit i pėrket mbretėria dhe ai sundon mbi kombet. 

 


29

  Gjithė tė pasurit e dheut do tė hanė dhe do tė tė adhurojnė; tė gjithė ata qė zbresin nė pluhur dhe qė nuk arrijnė tė mbahen gjallė do tė pėrkulen para teje. 

 


30

  Pasardhėsit do t`i shėrbejnė; do t`i flitet pėr Zotin brezit tė ardhshėm. 

 


31

  Ata do tė vijnė dhe do t`i shpallin drejtėsinė e tij njė populli qė nuk ka lindur akoma, dhe qė ai vetė e ka krijuar. 

 


Psalmet 23

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: