Albanian Bible

Psalmet 57

Psalmet

Return to Index

Chapter 58

1

  A flisni pikėrisht sipas drejtėsisė ju, o tė fuqishėm? A gjykoni ju drejt, o bij tė njerėzve? 

 


2

  Nė zemrėn tuaj ju bluani pėrkundrazi tė keqen; duart tuaja pėrhapin dhunėn mbi tokė. 

 


3

  Kėta tė pabesė janė prishur qė nė barkun e nėnės; kėta gėnjeshtarė kanė marrė rrugė tė keqe qė nė lindje. 

 


4

  Helmi i tyre i ngjan helmit tė gjarprit; janė si gjarpri helmues i shurdhėr qė i zė veshėt e vet, 

 


5

  pėr tė mos dėgjuar zėrin e magjistarėve apo tė atij qė ėshtė i aftė tė bėjė magji. 

 


6

  O Perėndi, thyej dhėmbėt e tyre nė gojė; o Zot, thyej dhėmbėt e luanėve. 

 


7

  U shkrifshin si uji qė rrjedh. Kur gjuan shigjetat e tij, ato u bėfshin si shigjeta pa majė. 

 


8

  U bėfshin si kėrmilli qė shkrihet ndėrsa po shkon; si dėshtimi i gruas mos pafshin diellin. 

 


9

  Para se tenxheret tuaja tė ndjejnė zjarrin e ferrishteve, qofshin kėto tė blerta apo tė ndezura, ai do t`i heqė tutje si njė vorbull. 

 


10

  I drejti do tė gėzohet duke parė hakmarrjen; do tė lajė kėmbėt nė gjakun e tė pabesit. 

 


11

  Dhe njerėzia do tė thotė: "Me siguri ka njė shpėrblim pėr tė drejtin; me siguri ka njė Perėndi qė gjykon mbi tokė". 

 


Psalmet 59

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: