Albanian Bible

Psalmet 80

Psalmet

Return to Index

Chapter 81

1

  I kėndoni me gėzim Perėndisė, forcės sonė; lėshoni britma gėzimi pėr Perėndinė e Jakobit. 

 


2

  Lartoni njė kėngė dhe i bini dajres, harpės melodioze bashkė me lirėn. 

 


3

  I bini borisė ditėn e hėnės sė re, ditėn e hėnės sė plotė, ditėn e festės sonė. 

 


4

  Sepse ky ėshtė njė statut pėr Izraelin, njė ligj i Perėndisė tė Jakobit. 

 


5

  Ai e caktoi si njė dėshmi te Jozefi, kur doli kundėr vendit tė Egjiptit. Atėherė unė dėgjova njė gjuhė qė nuk e kuptoja; 

 


6

  "O Izrael, unė e hoqa barrėn nga shpatullat e tua; duart e tua e kanė lėnė shportėn. 

 


7

  Kur ishe keq ti mė klithe mua dhe unė tė ēlirova; t`u pėrgjigja i fshehur nė bubullimė, tė vura nė provė nė ujėrat e Meribas. (Sela) 

 


8

  Dėgjo, o populli im, dhe unė do tė qortoj. O Izrael, sikur ti tė mė dėgjoje! 

 


9

  Mos pastė nė mesin tėnd asnjė perėndi tė huaj dhe mos adhuro asnjė perėndi tė huaj. 

 


10

  Unė jam Zoti, Perėndia yt, qė tė nxori nga vendi i Egjiptit; hap gojėn tėnde dhe unė do tė ta mbush. 

 


11

  Por populli im nuk e ka dėgjuar zėrin tim dhe Izraeli nuk mė ėshtė bindur. 

 


12

  Prandaj i braktisa nė ashpėrsinė e zemrės sė tyre, me qėllim qė tė ecnin sipas bindjeve tė tyre. 

 


13

  Ah, sikur populli im tė mė dėgjonte, sikur Izraeli tė ecte nė rrugėt e mia! 

 


14

  Do tė poshtėroja menjėherė armiqtė e tij dhe do ta ktheja dorėn time kundėr kundėrshtarėve tė tij. 

 


15

  Ata qė urrejnė Zotin do t`i nėnshtroheshin dhe fati i tyre do tė caktohej pėrjetė. 

 


16

  Dhe unė do ta ushqeja (Izraelin) me grurin mė tė mirė dhe do ta ngopja me mjaltin qė pikon nga shkėmbi". 

 


Psalmet 82

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: