Albanian Bible

Psalmet 87

Psalmet

Return to Index

Chapter 88

1

  O Zot, Perėndi i shpėtimit tim, unė bėrtas ditė e natė para teje. 

 


2

  Arriftė deri te ti lutja ime, vėri veshin britmės time, 

 


3

  sepse shpirti im ėshtė ngopur me tė keqen, dhe jeta ime ka arritur deri nė Sheol. 

 


4

  Tanimė pėrfshihem ndėr ata qė do tė zbresin nė gropė, jam si njė njeri qė nuk ka mė forcė. 

 


5

  Jam braktisur midis tė vdekurve ashtu si tė vrarėt qė janė nė varr, tė cilėt ti nuk i mban mend dhe qė janė prerė e janė larguar nga dora jote. 

 


6

  Ti mė ke shtėnė nė gropėn mė tė thellė, nė vėnde tė errėta, nė humnerat. 

 


7

  Mbi mua ka shpėrthyer zemėrimi yt, dhe ti mė ke marrė me vete megjithė valėt tua. (Sela) 

 


8

  Ti mė ke lėnė pa miqtė e mi; mė ke bėrė pėr ta njė objekt tė neveritshėm; jam mbyllur dhe nuk mund tė dal. 

 


9

  Syri im venitet nga dhembja; tė kėrkoj ēdo ditė, o Zot, dhe i zgjat drejt teje duart e mia. 

 


10

  A do tė bėsh vallė mrekulli pėr tė vdekurit? A do tė ringjallen tė vdekurit pėr tė tė lėvduar? (Sela) 

 


11

  A do tė kremtohet mirėsia jote nė varr dhe besnikėria jote nė vendin e shkatėrrimit? 

 


12

  A do tė njihen mrekullitė e tua nė terr dhe drejtėsia jote mbi tokėn e harresės? 

 


13

  Por unė tė kėlthas ty, o Zot, dhe lutja ime tė drejtohet nė mėngjes. 

 


14

  Pse mė refuzon, o Zot, pse mė fsheh fytyrėn tėnde? 

 


15

  Kam qenė i pikėlluar dhe duke vdekur qysh nė rini; kam vuajtur nga tmerret e tua dhe e kam humbur. 

 


16

  Mbi mua ka kaluar zemėrimi yt i zjarrtė; tmerret e tua mė kanė asgjesuar, 

 


17

  mė kanė rrethuar si ujėrat gjatė gjithė ditės dhe tė gjitha sė bashku mė kanė mbytur. 

 


18

  Ke larguar nga unė miqtė dhe tė njohurit e mi; miku im mė i ngushtė ėshtė errėsira. 

 


Psalmet 89

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: