Albanian Bible

Psalmet 105

Psalmet

Return to Index

Chapter 106

1

  Aleluja. Kremtoni Zotin, sepse ai ėshtė i mirė, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė. 

 


2

  Kush mund tė pėrshkruajė bėmat e Zotit ose tė shpallė tėrė lavdinė e tij? 

 


3

  Lum ata qė respektojnė drejtėsinė, qė bėjnė atė qė ėshtė e drejtė nė ēdo kohė. 

 


4

  Mos mė harro mua, o Zot, sipas mirėsisė sate qė tregon ndaj popullit tėnd, dhe mė vizito me shpėtimin tėnd, 

 


5

  me qėllim qė tė shoh mirėqėnien e tė zgjedhurve tė tu, tė kėnaqem nė gėzimin e kombit tėnd dhe tė mbushem me lavdi pėr trashėgiminė tėnde. 

 


6

  Ne dhe etėrit tanė kemi mėkatuar, kemi bėrė paudhėsi dhe tė kėqija. 

 


7

  Etėrit tanė nė Egjipt nuk i kuptuan mrekullitė e tua, nuk kujtuan numrin e madh tė mirėsive tė tua dhe ngritėn krye pranė detit, Deti i Kuq. 

 


8

  Megjithatė Zoti i shpėtoi pėr hir tė emrit tė tij, pėr tė bėrė tė njohur fuqinė e tij. 

 


9

  I bėrtiti Detit tė Kuq dhe ai u tha, dhe i udhėhoqi nėpėr humnerat si nėpėr njė shkretėtirė. 

 


10

  I shpėtoi nga dora e atij qė i urrente dhe i shpengoi nga dora e armikut. 

 


11

  Dhe ujėrat i mbuluan armiqtė e tyre, dhe nuk shpėtoi as edhe njė prej tyre. 

 


12

  Atėherė u besuan fjalėve tė tij dhe kėnduan lavdinė e tij. 

 


13

  Por shpejt i harruan veprat e tij dhe nuk pritėn me besim plotėsimin e planit tė tij. 

 


14

  U ndezėn nga lakmia nė shkretėtirė dhe e tunduan Perėndinė nė vetmi. 

 


15

  Dhe ai u dha atyre sa i kėrkonin, por dėrgoi midis tyre njė lėngatė qė pakėsoi numrin e tyre. 

 


16

  Kur nė kamp patėn smirė Moisiun dhe Aaronin, i shenjti i Zotit, 

 


17

  toka u hap dhe pėrpiu Dathanin dhe groposi grupin e Abiramit. 

 


18

  Njė zjarr shpėrtheu nė mes tė tyre dhe flaka i pėrpiu tė pabesėt. 

 


19

  Bėnė njė viē nė Horeb dhe adhuruan njė shėmbėlltyrė prej metali tė shkrirė, 

 


20

  dhe e ndėrruan lavdinė e tyre me shėmbėllytrėn e njė kau qė ha bar. 

 


21

  Harruan Perėndinė, Shpėtimtarin e tyre, qė kishte bėrė gjėra tė mėdha nė Egjipt, 

 


22

  mrekullitė nė vendin e Kamit, gjėra tė tmerrshme nė Detin e Kuq. 

 


23

  Prandaj ai foli t`i shfarosė, por Moisiu, i zgjedhuri i tij, u paraqit mbi tė ēarėn pėrpara tij pėr tė penguar qė zemėrimi i tij t`i shkatėrronte. 

 


24

  Ata e pėrēmuan akoma vendin e mrekullueshėm, nuk i besuan fjalės sė tij, 

 


25

  por murmuritėn nė ēadrat e tyre dhe nuk dėgjuan zėrin e Zotit. 

 


26

  Prandaj ai ngriti dorėn kundėr tyre, duke u betuar se do t`i rrėzonte nė shkretėtirė, 

 


27

  dhe se do t`i zhdukte pasardhėsit e tyre midis kombeve dhe se do t`i shpėrndante nė tė gjitha vendet. 

 


28

  Ata i shėrbyen edhe Baal-Peorit dhe hėngrėn flijimet e tė vdekurve. 

 


29

  E zemėruan Perėndinė me veprimet e tyre dhe nė mes tyre plasi murtaja. 

 


30

  Por Finehasi u ngrit dhe bėri drejtėsi; dhe murtaja pushoi. 

 


31

  Dhe kjo iu vu nė llogari tė drejtėsisė, brez pas brezi, pėrjetė. 

 


32

  Ata e provokuan pėrsėri nė ujėrat e Meribas, dhe Moisiu pėsoi tė keqen pėr shkak tė tyre, 

 


33

  sepse e ashpėrsoi frymėn e tij (tė Moisiut) dhe ai foli pa u menduar me buzėt e tij. 

 


34

  Ata nuk shkatėrruan popujt, siē i kishte porositur Zoti; 

 


35

  por u pėrzien midis popujve dhe mėsuan veprat e tyre; 

 


36

  u shėrbyen idhujve tė tyre, dhe kėta u bėnė njė lak pėr ta; 

 


37

  ua flijuan demonėve bijtė dhe bijat e tyre, 

 


38

  dhe derdhėn gjak tė pafajshėm, gjakun e bijve tė tyre dhe tė bijave tė tyre, qė u flijuan pėr idhujtė e Kanaanit; dhe vendi u ndot nga gjaku i derdhur. 

 


39

  Kėshtu ata u ndotėn me veprat e tyre dhe u kurvėruan me aktet e tyre. 

 


40

  Dhe zemėrimi i Zotit u ndez kundėr popullit tė tij, dhe ai ndjeu njė neveri pėr trashėgiminė e tij. 

 


41

  I la nė dorė tė kombeve, dhe u sunduan nga ata qė i urrenin. 

 


42

  Armiqtė e tyre i shtypėn dhe ata iu nėnshtruan pushtetit tė tyre. 

 


43

  Ai i ēliroi shumė herė, por ata vazhduan tė ngrenė krye dhe tė zhyten nė paudhėsinė e tyre. 

 


44

  Megjithatė ai i kushtoi kujdes ankthit tė tyre, kur dėgjoi britmat e tyre, 

 


45

  dhe iu kujtua besėlidhja e lidhur me ta dhe nė dhemshurinė e madhe tė tij u qetėsua. 

 


46

  Bėri qė ata tė fitojnė pėrkrahje ndėr tė gjithė ata qė i kishin ēuar nė robėri. 

 


47

  Na shpėto, o Zot, Perėndia ynė, dhe na mblidh midis kombeve, me qėllim qė tė kremtojmė emrin tėnd tė shenjtė dhe tė lumturohemi duke tė lėvduar. 

 


48

  I bekuar qoftė Zoti, Perėndia i Izraelit, nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi. Dhe tėrė populli le tė thotė: "Amen". Aleluja. 

 


Psalmet 107

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: