Albanian Bible

Psalmet 134

Psalmet

Return to Index

Chapter 135

1

  Aleluja. Lėvdoni emrin e Zotit, lėvdojeni, o shėrbėtorė tė Zotit, 

 


2

  qė rrini nė shtėpinė e Zotit, nė oborret e shtėpisė sė Perėndisė tonė. 

 


3

  Lėvdoni Zotin, sepse Zoti ėshtė i mirė; i kėndoni lavde emrit tė tij, sepse ai ėshtė i dashur. 

 


4

  Sepse Zoti ka zgjedhur pėr vete Jakobin, dhe Izraelin si thesar tė tij tė veēantė. 

 


5

  Po, unė pranoj qė Zoti ėshtė i madh dhe qė Zoti ynė ėshtė pėrmbi tė gjitha perėnditė. 

 


6

  Zoti bėn ē`tė dojė nė qiell dhe nė tokė, nė dete dhe nė tė gjitha humnerat. 

 


7

  Ai i larton avujt nga skajet e tokės, prodhon vetėtimat pėr shiun, e nxjerr erėn nga depozitat e tij. 

 


8

  Ai i goditi tė parėlindurit e Egjiptit, si tė njerėzve ashtu edhe tė kafshėve, 

 


9

  dėrgoi shenja dhe mrekulli nė mes teje, o Egjipt, mbi Faraonin dhe mbi tė gjithė shėrbėtorėt e tij. 

 


10

  Ai goditi kombe tė mėdha dhe vrau mbretėr tė fuqishėm: 

 


11

  Sionin, mbretin e Amorejve, Ogun, mbretin e Bashanit, dhe tėrė mbretėritė e Kanaanit. 

 


12

  Dhe vendet e tyre ua dhe nė trashėgimi, nė trashėgimi Izraelit, popullit tė tij. 

 


13

  O Zot, emri yt rron pėrjetė; kujtimi yt, o Zot, brez pas brezi. 

 


14

  Sepse Zoti do t`i sigurojė drejtėsinė popullit tė tij dhe do tė ketė mėshirė pėr shėrbėtorėt e tij. 

 


15

  Idhujt e kombeve janė argjendi dhe ari, vepra tė dorės sė njeriut; 

 


16

  kanė gojė por nuk flasin, kanė sy por nuk shohin, 

 


17

  kanė veshė por nuk dėgjojnė; nuk kanė frymė nė gojėn e tyre. 

 


18

  Tė ngjashėm me ta janė ata qė i bėjnė, kushdo qė ka besim tek ata. 

 


19

  Shtėpi e Izraelit, bekoje Zotin; shtėpi e Aaronit, bekoje Zotin. 

 


20

  Shtėpi e Levit, bekoje Zotin; ju qė keni frikė nga Zoti, bekojeni Zotin. 

 


21

  Nga Sioni u bekoftė Zoti, qė banon nė Jeruzalem. Aleluja. 

 


Psalmet 136

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: