Albanian Bible

Fjalėt e urta 3

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 4

1

  Dėgjoni, o bij, mėsimet e njė ati dhe tregoni kujdes qė tė mėsoni tė gjykoni, 

 


2

  sepse ju jap njė doktrinė tė mirė; mos braktisni ligjin tim. 

 


3

  Kur isha ende fėmijė pranė atit tim, njomėzak dhe i dashur nė sytė e nėnes sime, 

 


4

  ai mė mėsonte dhe mė thoshte: "Zemra jote tė kujtojė fjalėt e mia; ruaji urdhėrimet e mia dhe do tė jetosh. 

 


5

  Fito dituri, fito gjykim; mos i harro fjalėt e gojės sime dhe mos u largo prej tyre; 

 


6

  mos e braktis diturinė dhe ajo do tė tė mbrojė; duaje, sepse ajo do tė tė ndihmojė. 

 


7

  Dituria ėshtė gjėja mė e rėndėsishme; prandaj fito diturinė. Edhe sikur tė humbasėsh ato qė ke, fito diturinė. 

 


8

  Pėrlėvdoje dhe ajo do tė tė lartėsojė, ajo do tė tė japė lavdi, po qe se ti e pėrvehtėson. 

 


9

  Ajo do tė tė vėrė mbi kokėn tėnde njė stoli prej nuri, do tė tė rrethojė me njė kurorė lavdie". 

 


10

  Dėgjo, biri im, pranoji fjalėt e mia dhe vitet e jetės sate do tė shumohen. 

 


11

  Tė kam mėsuar nė rrugėn e diturisė, tė kam udhėhequr nėpėr shtigjet e ndershmėrisė. 

 


12

  Kur do tė ecėsh, hapat e tua nuk do tė pengohen; kur do tė vraposh, nuk do tė pengohesh. 

 


13

  Rroke mirė kėtė mėsim, mos e lėr qė tė shkojė kot; ruaje, sepse ai ėshtė jeta jote. 

 


14

  Mos hyr nė shtegun e tė pabesėve dhe mos ec nė rrugėn e njerėzve tė kėqij; 

 


15

  evitoje atė, mos kalo nėpėr tė; largoju prej saj dhe shko tutje. 

 


16

  Sepse ata nuk mund tė flenė, po tė mos kenė bėrė tė keqen; gjumi i tyre zhduket po tė jetė se nuk kanė rrėzuar dikė; 

 


17

  ata hanė bukėn e paudhėsisė dhe pinė verėn e dhunės. 

 


18

  Por shtegu i tė drejtėve ėshtė si drita e agimit, qė shkėlqen gjithnjė e mė mirė deri sa tė bėhet ditė e plotė. 

 


19

  Rruga e tė pabesėve ėshtė si terri; ata nuk shohin atė qė do t`i rrėzojė. 

 


20

  Biri im, trego kujdes pėr fjalėt e mia, dėgjo thėniet e mia; 

 


21

  mos u largofshin kurrė nga sytė e tu, ruaji nė qendėr tė zemrės sate; 

 


22

  sepse janė jetė pėr ata qė i gjejnė, shėrim pėr tė gjithė trupin e tyre. 

 


23

  Ruaje zemrėn tėnde me shumė kujdes, sepse nga ajo dalin burimet jetės. 

 


24

  Hiq dorė nga e folura me hile dhe largo prej teje buzėt e ēoroditura. 

 


25

  Sytė e tu le tė shohin drejt dhe qepallat e tua tė synojnė drejt para teje. 

 


26

  Sheshoje shtegun e kėmbėve tė tua, dhe tė gjitha rrugėt e tua qofshin tė caktuara mirė. 

 


27

  Mos u shmang as nė tė djathtė as nė tė majtė; tėrhiqe kėmbėn tėnde nga e keqja. 

 


Fjalėt e urta 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: