Albanian Bible

Fjalėt e urta 15

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 16

1

  Prirjet e zemrės i pėrkasin njeriut, por pėrgjigja e gjuhės vjen nga Zoti. 

 


2

  Tė gjitha rrugėt e njeriut janė tė pastra nė sytė e tij, por Zoti i peshon frymėt. 

 


3

  Besoja Zotit veprimet e tua dhe planet e tua do tė realizohen. 

 


4

  Zoti ka bėrė ēdo gjė pėr vete tė tij, edhe tė pabesin pėr ditėn e fatkeqėsisė. 

 


5

  Ai qė ėshtė zemėrkrenar ėshtė i neveritshėm pėr Zotin; edhe sikur t`i shtrėngojė dorėn njė tjetri pėr besėlidhje, nuk ka pėr tė mbetur pa u ndėshkuar. 

 


6

  Me mirėsinė dhe me tė vėrtetėn padrejtėsia shlyhet, dhe me frikėn e Zotit njeriu largohet nga e keqja. 

 


7

  Kur Zotit i pėlqejnė rrugėt e njė njeriu, ai bėn qė edhe armiqtė e tij tė bėjnė paqe me tė. 

 


8

  Mė mirė tė kesh pak me drejtėsi, se sa tė ardhura tė mėdha pa drejtėsi. 

 


9

  Zemra e njeriut programon rrugėn e tij, por Zoti drejton hapat e tij. 

 


10

  Mbi buzėt e mbretit ėshtė njė vendim hyjnor; gjatė gjykimit goja e tij nuk duhet tė gabojė. 

 


11

  Kandari dhe peshoret e sakta janė tė Zotit, tė gjitha gurėt e peshės janė vepėr e tij. 

 


12

  Éshtė njė gjė e neveritshme pėr mbretėrit tė bėjnė tė keqen, sepse froni bėhet i qėndrueshėm me drejtėsinė. 

 


13

  Buzėt e drejta u pėlqejnė mbretėrve; ata e duan atė qė flet drejt. 

 


14

  Zemėrimi i mbretit ėshtė si lajmėtari i vdekjes, por njeriu i urtė do ta qetėsojė atė. 

 


15

  Nė dritėn e fytyrės sė mbretit ka jetė, dhe favori i tij ėshtė si reja e shiut tė fundit. 

 


16

  Éshtė mė mirė tė fitosh dituri se sa ar, dhe tė fitosh mėnēuri se sa argjend. 

 


17

  Rruga kryesore e njerėzve tė drejtė ėshtė tė evitojnė tė keqen; ai qė do ta ruajė shpirtin e tij mbikqyr rrugėn e tij. 

 


18

  Pėrpara shkatėrrimit vjen kryelartėsia dhe pėrpara rrėzimit fryma krenare. 

 


19

  Mė mirė tė kesh frymė tė pėrulur me tė mjerėt se sa tė ndash prenė me krenarėt. 

 


20

  Kush i kushton kujdes Fjalės do tė gjejė tė mirėn, dhe kush i beson Zotit ėshtė i lumtur. 

 


21

  I urti nga zemra do tė quhet i matur, dhe ėmbėlsia e buzėve e shton diturinė. 

 


22

  Mendja ėshtė njė burim jete pėr atė qė e zotėron, por budallallėku ėshtė dėnimi i budallenjve. 

 


23

  Zemra e tė urtit e bėn tė menēur gojėn e tij dhe e shton diturinė e buzėve tė tij. 

 


24

  Fjalėt e ėmbla janė si njė huall mjalti, ėmbėlsi pėr shpirtin dhe ilaē pėr kockat. 

 


25

  Ka njė rrugė qė njeriut i duket e drejtė, por nė fund ajo tė nxjerr nė udhėt e vdekjes. 

 


26

  Personi qė lodhet, lodhet pėr veten e tij, sepse goja e tij e nxit. 

 


27

  Njeriu i keq kurdis tė keqen dhe mbi buzėt e tij ka si njė zjarr tė ndezur. 

 


28

  Njeriu i ēoroditur mbjell grindje dhe ai qė shpif pėrēan miqtė mė tė mirė. 

 


29

  Njeriu i dhunės e josh shokun e vet dhe e ēon nėpėr njė rrugė jo tė mirė. 

 


30

  Kush mbyll sytė pėr tė kurdisur gjėra tė kėqija, kafshon buzėt kur shkakton tė keqen. 

 


31

  Flokėt e bardha janė njė kurorė lavdie; atė e gjejmė nė rrugėn e drejtėsisė. 

 


32

  Kush nuk zemėrohet shpejt vlen mė tepėr se njė luftėtar i fortė, dhe ai qė e urdhėron frymėn e tij vlen mė tepėr se ai qė mposht njė qytet. 

 


33

  Shorti hidhet qė nė barkun e nėnės, por ēdo veprim varet nga Zoti. 

 


Fjalėt e urta 17

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: