Albanian Bible

Kantiku i Kantikėve 7

Kantiku i Kantikėve

Return to Index

Chapter 8

1

  Ah, sikur tė ishe ti si njė vėllai im, qė mėnd nė gjitė e nėnės sime! Duke tė gjetur jashtė do tė tė puthja, dhe askush nuk do tė mė pėrēmonte. 

 


2

  Do tė tė ēoja dhe do tė fusja nė shtėpinė e nėnės sime; ti do tė mė mėsoje dhe unė do tė tė jepja pėr tė pirė verė aromatike, lėng nga shega ime. 

 


3

  Dora e tij e majtė qoftė nėn kokėn time dhe e djathta e tij mė pėrqafoftė! 

 


4

  O bija tė Jerzalemit, ju lutem shumė, mos e shqetėsoni dhe mos e zgjoni dashurinė time, deri sa kėshtu t`i pėlqejė. 

 


5

  Kush ėshtė ajo qė del nga shkretėtira duke u mbėshtetur tek i dashuri i saj? Tė kam zgjuar nėn mollėn, ku nėna jote tė ka lindur, ku ajo qė tė ka lindur tė ka nxjerrė nė dritė. 

 


6

  Mė vėr si njė vulė mbi zemrėn tėnde, si njė vulė mbi krahun tėnd; sepse dashuria ėshtė e fortė si vdekja, xhelozia ėshtė e ashpėr si Sheoli. Flakėt e saj janė flakė zjarri, njė flakė qė pėrvėlon. 

 


7

  Ujėrat e mėdha nuk do tė mund ta shuajnė dashurinė, as lumenjtė ta pėrmbytin. Nė rast se dikush do tė jepte tėrė pasuritė e shtėpisė sė tij nė kėmbim tė dashurisė, do tė pėrbuzej me siguri. 

 


8

  Ne kemi njė motėr tė vogėl qė ende nuk ka sisė; ēfarė do tė bėjmė pėr motrėn tonė ditėn qė do tė flitet pėr tė? 

 


9

  Nė qoftė se ėshtė njė mur, do tė ndėrtojmė mbi tė njė pallat prej argjendi; nė qoftė se ėshtė njė portė, do ta forcojmė me dėrrasa kedri. 

 


10

  Unė jam njė mur, dhe sisėt e mia janė si kulla; prandaj nė sytė e tij jam bėrė si ajo qė ka gjetur paqen. 

 


11

  Salomoni kishte njė vresht nė Baal-Hamon; ai ua besoi disa rojtarėve, secili prej tyre duhet t`i ēonte si fryt tė tij njė mijė sikla argjendi. 

 


12

  Vreshti im, qė ėshtė imi, ndodhet para meje. Ti, Salomon, mbaji njė mijė siklat dhe rojtarėt e frytit tė tij marrshin dyqind. 

 


13

  Ti qė banon nė kopshte, shokėt po dėgjojnė zėrin tėnd; bėj ta dėgjoj edhe unė. 

 


14

  Eja shpejt, i dashuri im, dhe ngjaji njė gazele apo njė sute nė malet e aromave! 

 


Isaia 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: