Albanian Bible

Isaia 55

Isaia

Return to Index

Chapter 56

1

  Kėshtu thotė Zoti: "Respektoni tė drejtėn dhe zbatoni drejtėsinė, sepse shpėtimi im ėshtė duke ardhur dhe drejtėsia ime do tė shfaqet. 

 


2

  Lum njeriu qė vepron kėshtu dhe biri i njeriut qė i pėrmbahet kėsaj, qė respekton tė shtunėn pa e pėrdhosur dhe qė e pėrmban dorėn e tij nga kryerja e ēfarėdo veprimi tė keq". 

 


3

  Tė mos thotė biri i tė huajit qė ėshtė bashkuar me Zotin: "Zoti me siguri mė ka pėrjashtuar nga populli i tij". Dhe tė mos thotė eunuku: "Ja, unė jam njė dru i thatė". 

 


4

  Sepse kėshtu thotė Zoti: "Eunukėt qė respektojnė tė shtunat e mia, qė zgjedhin atė qė mė pėlqen mua dhe qė i pėrmbahen me vendosmėri besėlidhjes sime, 

 


5

  do t`u jap atyre nė shtėpinė time dhe brenda mureve tė mia njė vend dhe njė emėr, qė do tė vlejė mė tepėr nga ai i bijve dhe i bijave; do t`u jap atyre njė emėr tė pėrjetshėm qė nuk do tė fshihet kurrė. 

 


6

  Bijtė e tė huajve qė janė bashkuar me Zotin pėr t`i shėrbyer, pėr tė dashur emrin e Zotit dhe pėr tė qenė shėrbėtorė tė tij, tėrė ata qė respektojnė tė shtunėn pa e pėrdhosur dhe qė i pėrmbahen me vendosmėri besėlidhjes sime, 

 


7

  do t`i ēoj nė malin tim tė shenjtė dhe do t`i mbush me gėzim nė shtėpinė time tė lutjes; olokaustet e tyre dhe flijimet e tyre do tė pėlqehen mbi altarin tim, sepse shtėpia ime do tė quhet shtėpi lutjeje pėr tė gjithė popujt". 

 


8

  Zoti, Zoti, qė i mbledh tė shpėrndarit e Izraelit, thotė: "Unė do tė mbledh rreth tij edhe tė tjerė, pėrveē atyre qė kam mbledhur". 

 


9

  O ju mbarė, kafshė tė fushave, ejani pėr tė ngrėnė; ejani, ju mbarė kafshė tė pyllit! 

 


10

  Rojtarėt e tyre janė tė verbėr, janė tė gjithė tė paditur, janė tė gjithė qen memecė, tė paaftė tė lehin; shohin ėndrra, rrinė shtrirė, u pėlqen tė dremitin. 

 


11

  Janė qen llupės, qė nuk ngopen kurrė, janė barinj qė nuk kuptojnė asgjė; ndjekin tė gjithė rrugėn e tyre, secili shikon interesin e vet, pėr llogari tė vet. 

 


12

  "Ejani", thonė, "do tė marr verė dhe do tė dehemi me pije dehėse; nesėr do tė jetė si sot, madje shumė mė mirė. 

 


Isaia 57

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: