Albanian Bible

Jeremia 27

Jeremia

Return to Index

Chapter 28

1

  Po atė vit, nė fillim tė mbretėrimit tė Sedekias, mbret i Judės, nė vitin e katėrt, nė muajin e pestė, ndodhi qė Hananiahu, bir i Azurit, profetit, qė ishte nga Gabaoni, mė foli nė shtėpinė e Zotit, 

 


2

  "Kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: Unė thyej zgjedhėn e mbretit tė Babilonisė. 

 


3

  Brenda dy vjetėve unė do tė bėj qė tė kthehen nė kėtė vend tė gjitha orenditė e shtėpisė sė Zotit, qė Nebukadnetsari, mbreti i Babilonisė, mori nga ky vend dhe i ēoi nė Babiloni. 

 


4

  Do tė kthej gjithashtu nė kėtė vend", thotė Zoti, "Jekoniahun, birin e Jehojakimit, mbret i Judės, me gjithė tė internuarit e Judės qė kanė shkuar nė robėri nė Babiloni, sepse do tė thyej zgjedhėn e mbretit tė Babilonisė". 

 


5

  Atėherė profeti Jeremia iu pėrgjigj profetit Hananiah nė prani tė priftėrinjve dhe nė prani tė tė gjithė popullit qė gjendej nė shtėpinė e Zotit. 

 


6

  Profeti Jeremia tha: "Amen! Kėshtu le tė bėjė Zoti! Zoti realizoftė atė qė ke profetizuar, duke bėrė qė tė kthehen nga Babilonia nė kėtė vend orenditė e shtėpisė sė Zotit dhe tė gjithė ata qė janė ēuar nė robėri! 

 


7

  Megjithatė dėgjo tani kėtė fjalė qė do tė tė them para veshėve tė tu dhe para veshėve tė gjithė popullit. 

 


8

  Profetėt qė kanė ardhur para meje dhe para teje, qė nga kohėt e lashta kanė profetizuar kundėr shumė vendeve dhe kundėr mbretėrive tė mėdha, luftėn, urinė dhe murtajėn. 

 


9

  Profeti qė profetizon paqen, kur fjala e tij do tė realizohet, do tė njihet si njė profet i vėrtetė i dėrguar nga Zoti". 

 


10

  Atėherė profeti Hananiah mori zgjedhėn nga qafa e profetit Jeremia dhe e copėtoi. 

 


11

  Pastaj Hananiahu foli nė prani tė tė gjithė popullit, duke thėnė: "Kėshtu thotė Zoti: Nė kėtė mėnyrė unė do tė thyej zgjedhėn e Nebukadnetsarit, mbretit tė Babilonisė, brenda dy vjetėve, nga qafa e tė gjitha kombeve. Profeti Jeremia iku nėpėr rrugėn e tij. 

 


12

  Mbasi profeti Hananiah theu zgjedhėn nga qafa e profetit Jeremia, fjala e Zotit iu drejtua Jeremias, duke thėnė: 

 


13

  "Shko dhe i thuaj Hananiahut: Kėshtu thotė Zoti: Ti ke thyer disa zgjedha prej druri, por nė vendin e tyre ke krijuar zgjedha prej hekuri. 

 


14

  Kėshtu nė fakt thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: Unė vė njė zgjedhė prej hekuri mbi qafėn e tėrė kėtyre kombeve qė t`i shėrbejnė Nebukadnetsarit, mbretit tė Babilonisė, dhe ata do t`i shėrbejnė. Atij i kam dhėnė gjithashtu kafshėt e fushės". 

 


15

  Pastaj profeti Jeremia i tha profetit Hananiah: "Dėgjo, Hananiah, Zoti nuk tė ka dėrguar, dhe ti e ke shtyrė kėtė popull t`i besojė gėnjeshtrės. 

 


16

  Prandaj kėshtu thotė Zoti: "Ja, unė do tė tė pėrzė nga faqja e dheut. Sivjet ke pėr tė vdekur, sepse ke folur pėr rebelim kundėr Zotit"". 

 


17

  Profeti Hananiah vdiq po atė vit, nė muajin e shtatė. 

 


Jeremia 29

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: