Albanian Bible

Amosi 2

Amosi

Return to Index

Chapter 3

1

  Dėgjoni kėtė fjalė qė Zoti ka shqiptuar kundėr jush, o bij tė Izraelit, kundėr tėrė familjes qė nxora nga vendi i Egjiptit: 

 


2

  "Vetėm ju kam njohur midis tėrė familjeve tė dheut; prandaj unė do t`ju ndėshkoj pėr tė gjitha paudhėsitė tuaja". 

 


3

  A mund tė ecin bashkė dy veta, nė rast se nuk janė marrė vesh mė parė? 

 


4

  A vrumbullon luani nė pyll nė rast se nuk ka njė gjah pėrpara? A do ta ngrerė zėrin luani i vogėl nga strofka e i tij nė rast se nuk ka kapur diēka? 

 


5

  A bie vallė zogu nė njė kurth nė tokė, po tė mos i jetė vėnė njė lak? A shkrehet kurthi nga toka, nė rast se nuk ka zėnė diēka? 

 


6

  Nė rast se nė qytet i bien borisė, a nuk do tė trembet vallė populli? Nė rast se nė njė qytet ndodh njė fatkeqėsi, a nuk e ka shkaktuar vallė Zoti? 

 


7

  Sepse Zoti, Zoti, nuk bėn asgjė, pa ua treguar sekretin e tij shėrbėtorėve tė tij, profetėve. 

 


8

  Luani vrumbulloi, kush nuk do tė ketė frikė? Zoti, Zoti, foli, kush nuk do tė profetizojė? 

 


9

  "Bėjeni tė dėgjohet nė pallatet e Ashdodit dhe nė pallatet e vendit tė Egjiptit dhe thoni: Mblidhuni nė malet e Samarisė dhe shikoni sa parregullsi ka nė mes tė saj dhe shtypje brenda saj. 

 


10

  Ata nuk dinė tė bėjnė atė qė ėshtė e drejtė, thotė Zoti, nė pallatet e tyre grumbullojnė dhunė dhe grabitje". 

 


11

  Prandaj, kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Armiku do tė rrethojė nga ēdo anė vendin, do tė shembė fuqinė tėnde dhe pallatet e tua do tė plaēkiten". 

 


12

  Kėshtu thotė Zoti: "Ashtu si njė bari shkėput nga goja e luanit dy kėmbė ose njė copė veshi, kėshtu do tė shkėputen bijtė e Izraelit qė nė Samari rrinė nė cepin e njė shtrati ose mbi damaskun e njė divani. 

 


13

  Dėgjoni dhe dėshmojeni nė shtėpinė e Jakobit", thotė Zoti, Zoti, Perėndia i ushtrive, 

 


14

  "ditėn nė tė cilėn unė do tė ndėshkoj Izraelin pėr shkeljet e tij, do tė ndėshkoj edhe altarėt e Bethelit; brirėt e altarit do tė copėtohen dhe do tė bien pėr tokė. 

 


15

  Do tė godas shtėpitė e dimrit bashkė me shtėpitė e verės; shtėpitė prej fildishi do tė shkatėrrohen dhe shtėpitė e mėdha do tė zhduken", thotė Zoti. 

 


Amosi 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: