Albanian Bible

Mateu 27

Mateu

Return to Index

Chapter 28

1

  Tani nė fund tė sė shtunave, kur po zbardhte dita e parė e javės, Maria Magdalena dhe Maria tjetėr shkuan pėr tė parė varrin. 

 


2

  Dhe ja, ra njė tėrmet i madh, sepse njė engjėll i Zotit zbriti nga qielli, erdhi dhe e rrokullisi gurin nga hyrja e varrit dhe u ul mbi tė. 

 


3

  Pamja e tij ishte si vetėtima dhe veshja e tij e bardhė si bora. 

 


4

  Dhe nga frika e tij, rojet u drodhėn dhe mbetėn si tė vdekur; 

 


5

  por engjėlli, duke iu drejtuar grave, u tha atyre: ``Mos kini frikė, sepse unė e di se ju kėrkoni Jezusin, qė u kryqėzua. 

 


6

  Ai nuk ėshtė kėtu, sepse u ringjall, sikurse kishte thėnė; ejani, shikoni vendin ku qe vėnė Zoti. 

 


7

  Shkoni shpejt t`u thoni dishepujve tė tij se ai u ringjall sė vdekuri; dhe ja, po shkon pėrpara jush nė Galile; atje do ta shihni; ja, jua thashė``. 

 


8

  Ato, pra, u larguan me tė shpejtė nga varri me frikė dhe me gėzim tė madh; dhe rendėn ta ēojnė lajmin te dishepujt e tij. 

 


9

  Dhe, ndėrsa po shkonin pėr t`u thėnė dishepujve, ja Jezusi u doli pėrpara dhe tha: ``Tungjatjeta!``. Atėherė ato u afruan, i rrokėn kėmbėt dhe e adhuruan. 

 


10

  Atėherė Jezusi u tha atyre: ``Mos kini frikė, shkoni tė lajmėroni vėllezėrit e mi qė tė shkojnė nė Galile dhe atje do tė mė shohin``. 

 


11

  Ndėrsa ato po shkonin, ja qė disa nga rojtarėt arritėn nė qytet dhe u raportuan krerėve tė priftėrinjve tė gjitha ato qė kishin ndodhur. 

 


12

  Atėherė kėta bėnė kėshill me pleqtė dhe vendosėn t`u japin ushtarėve njė shumė tė madhe denarėsh, 

 


13

  duke u thėnė atyre: ``Thoni: Dishepujt e tij erdhėn natėn dhe e vodhėn, ndėrsa ne po flinim. 

 


14

  Dhe nė qoftė se kjo i shkon nė vesh guvernatorit, ne do ta bindim dhe do tė bėjmė nė mėnyrė qė ju tė mos kini merak``. 

 


15

  Dhe ata i morėn denarėt dhe bėnė ashtu si i kishin mėsuar, dhe kjo e thėnė u pėrhap ndėr Judenjtė deri ditėn e sotme. 

 


16

  Pastaj tė njėmbėdhjetė dishepujt shkuan nė Galile, nė atė mal qė u kishte caktuar Jezusi 

 


17

  dhe, kur e panė, e adhuruan; por disa dyshuan. 

 


18

  Pastaj Jezusi u afrua dhe u foli atyre duke thėnė: ``Mua mė ėshtė dhėnė ēdo pushtet nė qiell e nė tokė. 

 


19

  Shkoni, pra, dhe bėni dishepuj nga tė gjithė popujt duke i pagėzuar nė emėr tė Atit e tė Birit e tė Frymės sė Shenjtė, 

 


20

  dhe duke i mėsuar tė zbatojnė tė gjitha gjėrat qė unė ju kam urdhėruar. Dhe ja, unė jam me ju gjithė ditėt, deri nė mbarim tė botės. Amen``. 

 


Marku 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: