Albanian Bible

1 e Korintasve 2

1 e Korintasve

Return to Index

Chapter 3

1

  Dhe unė, o vėllezėr, nuk munda t`ju flas si njerėz frymėror, por ju fola si njerėz tė mishit, si foshnja nė Krisht. 

 


2

  Ju dhashė qumėsht pėr tė pirė dhe nuk ju dhashė ushqim tė fortė, sepse nuk ishit nė gjendje ta asimilonit, madje edhe tani jo, sepse jeni akoma tė mishit; 

 


3

  nė fakt sepse midis jush ka smirė, grindje e pėrēarje a nuk jeni tė mishit dhe a nuk ecni sipas mėnyrės sė njerėzve? 

 


4

  Sepse, kur dikush thotė: ``Unė jam i Palit``, dhe njė tjetėr: ``Unė jam i Apolit``, a nuk jeni ju tė mishit? 

 


5

  Kush ėshtė, pra, Pali dhe kush ėshtė Apoli, veēse shėrbėtor me anė tė tė cilėve ju besuat, edhe ashtu si Zoti i dha gjithsecilit? 

 


6

  Unė mbolla, Apoli ujiti, po Perėndia i bėri tė rriten. 

 


7

  Kėshtu, pra, as ai qė mbjell, as ai qė ujit, nuk ėshtė gjė, por Perėndia qė rrit. 

 


8

  Por ai qė mbjell dhe ai qė ujit janė njė, dhe secili do tė marrė shpėrblimin e vet sipas mundit tė tij. 

 


9

  Ne, pra, jemi bashkėpunėtorė tė Perėndisė; ju jeni ara e Perėndisė, ndėrtesa e Perėndisė. 

 


10

  Sipas hirit tė Perėndisė qė mė ėshtė dhėnė, si arkitekt i ditur, unė kam hedhur themelin dhe njė tjetėr ndėrton mbi tė; por secili tė ketė kujdes se si ndėrton mbi tė, 

 


11

  sepse askush nuk mund tė hedhė themel tjetėr pėrveē atij qė ėshtė hedhur, i cili ėshtė Jezu Krishti. 

 


12

  Dhe, nė qoftė se dikush ndėrton mbi kėtė themel ar, argjend, gurė tė ēmuar, dru, sanė, kashtė, 

 


13

  vepra e secilit do tė shfaqet, sepse dita do ta tregojė; sepse do tė zbulohet me anė tė zjarrit, dhe zjarri do tė provojė veprėn e secilit e ē`lloji ėshtė. 

 


14

  Nė qoftė se vepra qė dikush ka ndėrtuar mbi themelin qėndron, ai do tė marrė njė shpėrblim, 

 


15

  nė qoftė se vepra e tij digjet, ai do tė pėsojė humbje, por ai vetė do tė shpėtohet, si pėrmes zjarrit. 

 


16

  A nuk e dini ju se jeni tempulli i Perėndisė dhe se Fryma e Perėndisė banon nė ju? 

 


17

  Nė qoftė se dikush e prish tempullin e Perėndisė, Perėndia do ta prishė atė, sepse tempulli i Perėndisė, i cili jeni ju, ėshtė i shenjtė. 

 


18

  Askush tė mos mashtrojė vetveten; nė qoftė se ndonjė nga ju mendon se ėshtė i urtė nė kėtė kohė, le tė bėhet i marrė, qė tė mund tė bėhet i urtė. 

 


19

  Sepse dituria e kėsaj bote ėshtė marrėzi pranė Perėndisė, sepse ėshtė shkruar: ``Ai i zė tė urtėt nė dinakėrinė e tyre``; 

 


20

  dhe pėrsėri: ``Zoti i njeh mendimet e tė urtėve se janė tė kota``. 

 


21

  Prandaj asnjė tė mos mburret nė njerėzit, sepse tė gjitha gjėrat janė tuajat; 

 


22

  Pali, Apoli, Kefa, bota, jeta, vdekja, gjėrat e tanishme dhe gjėrat e ardhshme, tė gjitha gjėrat janė tuajat. 

 


23

  Dhe ju jeni tė Krishtit dhe Krishti ėshtė i Perėndisė. 

 


1 e Korintasve 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: