Albanian Bible

1 Timoteut 6

2 Timoteut

Return to Index

Chapter 1

1

  Timoteut, birit tė dashur: hir, mėshirė dhe paqe prej Perėndisė Atit, dhe prej Krishtit Jezus, Zotit tonė. 

 


2

  E falėnderoj Perėndinė, tė cilit i shėrbej sikurse edhe tė parėt e mi me ndėrgjegje tė pastėr, se pa pushim tė kujtoj nė lutjet e mia, ditė e natė; 

 


3

  dhe, kur kujtoj lotėt e tu, kam shumė mall tė tė shoh qė tė mbushem me gėzim, 

 


4

  sepse kujtoj besimin e sinqertė qė ėshtė nė ty, i cili mė parė ishte te gjyshja jote Loide dhe te nėna jote Eunike, dhe jam i bindur se ėshtė edhe te ti. 

 


5

  Pėr kėtė arsye po tė kujtoj ta zgjosh dhuntinė e Perėndisė qė ėshtė nė ty me anė tė vėnies sė duarve tė mia. 

 


6

  Sepse Perėndia nuk na ka dhėnė frymė frike, por force, dashurie dhe urtėsie. 

 


7

  Mos ki turp, pra, tė dėshmosh Zotin tonė, as mua, tė burgosurin e tij, por hiq keq bashkė me mua pėr ungjillin, sipas fuqisė sė Perėndisė, 

 


8

  qė na shpėtoi dhe na thirri me njė thirrje tė shenjtė, jo sipas veprave tona, por sipas qėllimit tė tij dhe sipas hirit, qė na u dha nė Krishtin Jezus pėrpara fillimit tė kohėve 

 


9

  dhe tani u shfaq me anė tė dukjes sė Shpėtimtarit tonė Jezu Krishtit, qė e prishi vdekjen dhe nxori nė dritė jetėn dhe pavdekėsinė me anė tė ungjillit, 

 


10

  pėr tė cilin unė u caktova predikues, apostull dhe mėsues i johebrenjve. 

 


11

  Pėr kėtė arsye unė po vuaj edhe nga kėto gjėra, po nuk kam turp, sepse e di kujt i kam besuar dhe jam i bindur se ai ėshtė i zoti ta ruajė visarin tim deri nė atė ditė. 

 


12

  Ruaje modelin e fjalėve tė shėndosha qė dėgjove prej meje me besim dhe dashuri, qė janė nė Krishtin Jezus. 

 


13

  Ruaje visarin e mirė me anė tė Frymės sė Shenjtė qė rri te ne. 

 


14

  Ti e di se tė gjithė ata qė janė nė Azi mė kthyen krahėt, dhe midis tyre Figeli dhe Hermogeni. 

 


15

  Zoti i dhėntė mėshirė familjes sė Onesiforit, sepse shpeshherė mė dha zemėr dhe nuk pati turp nga prangat e mia; 

 


16

  madje, kur erdhi nė Romė, mė kėrkoi me shumė zell dhe mė gjeti. 

 


17

  Zoti i dhėntė tė gjejė mėshirė nga ana e Zotit nė atė ditė. Ti e di mė mirė se askush sa shėrbime mė bėri nė Efes. 

 


18

  Ti, pra, biri im, forcohu nė hirin qė ėshtė nė Krishtin Jezus; 

 


2 Timoteut 2

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: