Albanian Bible

Titi 2

Titi

Return to Index

Chapter 3

1

  tė mos flasin keq pėr asnjeri, tė jenė paqėsorė dhe tė butė, duke treguar mirėsjellje tė madhe kundrejt tė gjithė njerėzve. 

 


2

  Sepse edhe ne dikur ishim tė pamendė, rebelė, endacakė, robėr tė lakmive tė ndryshme dhe tė qejfeve, duke jetuar nė ligėsi dhe nė smirė, tė urryer dhe duke e urryer njeri tjetrin. 

 


3

  Po kur u shfaq mirėsia e Perėndisė, Shpėtimtarit tonė, dhe dashuria e tij pėr njerėzit, 

 


4

  ai na shpėtoi jo me anė tė veprave tė drejta qė ne bėmė, por sipas mėshirės sė tij, me anė tė larjes sė rilindjes dhe tė ripėrtėritjes sė Frymės sė Shenjtė, 

 


5

  tė cilėn e derdhi me mbushėlli mbi ne, me anė tė Jezu Krishtit, shpėtimtarit tonė, 

 


6

  qė ne, tė shfajėsuar me anė tė hirit tė tij, tė bėhemi trashėgimtarė tė jetės sė pėrjetshme, sipas shpresės qė kemi. 

 


7

  Kjo fjalė ėshtė e sigurt, dhe dua qė ti tė pohosh me forcė kėto gjėra, qė ata qė kanė besuar nė Perėndinė tė kujdesen pėr tė kryer vepra tė mira. Kėto gjėra janė tė mira dhe tė dobishme pėr njerėzit. 

 


8

  Por ti shmangu nga diskutimet e ma-rra, nga gjenealogjitė, nga grindjet dhe debatet rreth ligjit, sepse janė tė padobishme dhe tė kota. 

 


9

  Shmangu nga njeriu sektar, mbasi ta kesh qortuar njė herė e dy herė, 

 


10

  duke ditur se njė i tillė ėshtė ēoroditur dhe mėkaton, duke dėnuar vetveten. 

 


11

  Kur tė dėrgoj Arteman ose Tikikun, bėj ēmos pėr tė ardhur tek unė nė Nikopoli, sepse vendosa ta kaloj dimrin aty. 

 


12

  Pėrcilli me kujdes pėr udhėtim Zenėn, juristin e ligjit, dhe Apolonin, qė tė mos u mungojė gjė. 

 


13

  Edhe le tė mėsojnė edhe tanėt t`u kushtohen veprave tė mira pėr nevojat e ngutshme, qė tė mos jenė tė pafrytshėm. 

 


14

  Tė gjithė ata qė janė me mua tė bejnė tė fala. Pėrshėndeti ata qė na duan nė besim. Hiri qoftė me ju tė gjithė. Amen. 

 


15

  Pali, i burgosuri i Jezu Krishtit, dhe vėlla Timoteu, Filemonit tė dashur dhe bashkėpunėtorit tonė, 

 


Filemonit 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: